Jak przebiega terapia

Psychoterapię dzieci poprzedzają trzy spotkania konsultacyjne w którym uczestniczy dziecko razem z rodzicami. Po rozpoczęciu terapii sesje Twojego dziecka odbywają się wyłącznie ze mną. Taka forma pracy przynosi najlepsze efekty. Jednak, aby wspólnie porozmawiać o postępach Twojego dziecka – po 10 takich spotkaniach zapraszam rodziców na konsultacje psychoedukacyjne.
W procesie terapeutycznym dziecka – poza rozmową i analizą jego zachowania – bardzo ważną rolę ogrywa zabawa. Dzięki niej Twoje dziecko podczas terapii odzwierciedla swoje wewnętrzne przeżycia, odgrywa swoje traumatyczne doświadczenia, rozwiązuje dylematy a także uczy się radzić sobie z własną emocjonalnością.

Psychoterapia młodzieży (od 12 roku życia) rozpoczyna się od konsultacji z nastolatkiem i jego rodzicami, ale część spotkań przebiega osobno (z samym nastolatkiem i z samymi rodzicami). W psychoterapii młodzieży podstawowym narzędziem pracy jest rozmowa. To dzięki niej dowiaduje się, co trapi Nastolatka i wspólnie możemy pracować nad jego relacjami interpersonalnymi oraz procesami zachodzącymi wewnątrz samej psychiki.

Psychoterapia dorosłych to dialog w cztery oczy, gdzie psychoterapeuta poprzez swoją aktywność pomaga pacjentowi w lepszym rozumieniu jego emocji, pragnień, motywacji, które często pozostają nieświadome. Psychoterapeuta nie ocenia i nie podejmuje decyzji za pacjenta szanując jego doświadczenie i potencjał.

Zakończenie terapii
O zakończeniu terapii zadecydujemy wspólnie. O skutecznym zakończeniu terapii możemy mówić wtedy, kiedy objawy, z którymi się zgłosiliście uległy znaczącemu złagodzeniu lub całkowicie ustąpiły. Pamiętaj, że proces psychoterapii nie jest łatwy, a droga do wyzdrowienia często jest trudna i nieprzyjemna. Podstawowym zadaniem terapii nie jest poprawa nastroju, tylko podniesienie jakości życia.

 

Wykonanie: Medmemo.pl